חשיפה לצפון – איך ליצור בית בהשראה סקנדינבית

מינימליזם, פשטות וגוונים נייטרלים – לומדים מהסקנדינבים איך לעצב בית שלא תרצו לצאת ממנו

הסקנדינבים כנראה יודעים מה הם עושים. הקטלוג של איקאה נפוץ יותר מהתנ”ך, הדנים מתהדרים בהוגה (hygge), סגנון חיים שכבר התפשט הרבה מעבר לסקנדינביה, שכולו חמימות ונעימות, וגם הנורווגים לא טומנים את ידם בצלחת. העיצוב הסקנדינבי הוא כבר מזמן לא רק סקנדינבי, והוא אומץ בחום בכל העולם. עם התמקדות בפשטות, מינימליזם ויעילות, הוא מצליח ליצור מראה אלגנטי, נעים וחמים בבית, בלי לנקר עיניים. אם גם אתם רוצים לעצב את הבית שלכם בסגנון סקנדינבי, כדאי לשים לב לדגשים הבאים.

הצבעים

פלטת הצבעים הסקנדינבית כוללת בעיקר צבעים טבעיים ונייטרלים, כמו חומים, אפורים, לבנים ושחורים, שיוצרים תחושה הרמונית ומרגיעה בחלל. בדרך כלל בסיס החדר הוא נייטרלי, עם שילוב של צבע נוסף אחד, כדי לא ליצור עומס על העין. אם אתם חובבי צבעוניות, אבל עדיין רוצים ליהנות מאווירה סקנדינבית בבית, תוכלו לבחור בגוון נייטרלי  לרקע וצבע צבעוני כלשהו כתוספת. זכרו שהבסיס למראה הסקנדינבי הוא חלל מונוכרומטי, עם גוונים אחרים כתוספת קטנה. בנוגע לגוונים עצמם, אם אתם בוחרים להוסיף צבעוניות לחדר, גוונים כמו כחלחל-אפור או ורדרד הם גוונים שמתאימים לעיצוב במראה נורדי.

תאורה רכה וטבעית

החורף הסקנדינבי חשוך ואפור, ושעות האור קצרות יחסית לשעות הלילה. לכן לתאורה יש חשיבות גדולה במיוחד בסגנון העיצוב הסקנדינבי. בחללים הסקנדינביים תמצאו בדרך כלל חלונות גדולים, כדי שאפשר יהיה ליהנות ממעט האור הטבעי שנכנס מבחוץ. התאורה המלאכותית מורכבת משילוב של נברשות, אהילים, מנורות קיר, מנורות עומדות והרבה הרבה נרות. הנורות תהיינה תמיד נורות אור צהוב, אף פעם לא לבן, כדי לשמור על אווירה חמימה ועוטפת.

תפקיד לכל חפץ

לכל חפץ בחלל הסקנדינבי יש תפקיד. אם אין לו תפקיד מוגדר, הוא כנראה פשוט לא צריך להיות שם. שמרו על חלל נקי ומסודר, ואם צריך, אחסנו חפצים בסלסילות או קופסאות יפות. עם תחילת תהליך העיצוב, עברו על כל החפצים שאמורים להיכנס לחדר, והניחו בצד כל מה שאתם לא באמת חייבים או שאין לו שימוש. זכרו שלפי העיצוב הסקנדינבי, פחות זה יותר.

מה שיותר פשוט, יותר נכון

אחד היסודות החשובים של עיצוב סקנדינבי הוא הפשטות. לא תמצאו כאן רהיטים עם עיטורים, הדפסים צבעוניים ומשוגעים או או אריחים בשלל צבעים ודוגמאות. נסו לפשט את המראה כמה שאפשר – רהיטים בקווים נקיים, צבעים וחומרים טבעיים והרבה לבן בעין. אם נדמה לכם שהתוצאה נראית קרירה ולא מזמינה, פשוט מוסיפים חמימות בעזרת שמיכות צמר, כריות ושטיח. השילוב שבין הקרירות והניקיון של הבסיס לבין הטקסטורות הרכות של הטקסטיל מעניקות את הטאץ' האחרון ליצירת מראה הרמוני ומושלם.

סופרקריל 0982T

הקסם שוכן בפרטים הקטנים

וכאן בדיוק אנחנו מגיעים לנקודה של הפרטים הקטנים, שמעניקים לכל בית את המראה הייחודי לו. כל עוד תשמרו על הבסיס – פשטות, ניקיון וגוונים טבעיים – התוצאה תהיה מוצלחת. חלל בעיצוב סקנדינבי יהנה במיוחד מתוספות כמו תמונות (הן לא חייבות להיות תלויות, אפשר פשוט להשעין אותן על המדף, כדי לקבל מראה מיוחד יותר), עציצים, שמיכות וכריות וכמובן – המון נרות.

אמנות ההוגה

ההוגה היא ההתחלה והסוף של כל עיצוב בסגנון סקנדינבי. אין ממש תרגום למילה הדנית הזו, שמתארת מעין תחושה של חמימות ונעימות. אותה תחושה שאתם מקבלים כשאתם מוקפים באנשים שאתם אוהבים, עם הדברים שאתם אוהבים. ההוגה היא תיאור של חוויה, ולא של חפצים. כנראה שיש סיבה טובה לכך שהדנים נחשבים לאנשים המאושרים ביותר בעולם. כדי ליצור אווירת הוגה מושלמת, חשבו על התחושה שאתם רוצים להעניק לחלל לפני שאתם מתחילים לעצב. ההוגה היא בדיוק מה שמפריד בין סתם בית לבן ומואר לבין בית שנראה כאילו יצא ממגזין נורדי נחשב.

רוצים ליצור חדר בהשראה סקנדינבית אצלכם בבית? הכנסו לייעוץ בצבע לקבלת מידע על הגוונים הטבעיים השונים

הוספה למועדפים

חלוקת המאמרים לנושאים תעשה לך סדר ותאפשר לך בהמשך לגשת אליהם בקלות

יצירת נושא חדש

בחירת נושא שירכז סביבו את המאמרים שהכי מעניינים אותך


ביטול

עוד רעיונות והשראה בצבע