fbpx

אל תגידו ישן, תגידו מחודש! טרנד החידוש כובש את עולם העיצוב

בשנים האחרונות אנו עדים למגמה עולמית של חידוש רהיטים. אם עד היום נהגנו לקנות ולזרוק, המשבר האקלימי והמודעות הגוברת ליוקר המחייה ולצורך בכלכלה בת-קיימא, מעודדים מיחזור במקום צריכה, ותיקון במקום השלכה. המגמה החדשה דוגלת בהארכת חיי מוצרים ישנים, ובמציאת שימושים חדשים ומפתיעים לחפצים.


עיצוב: ענת סגל | צילום: אלי גרוס

"גם בעולם העיצוב והאדריכלות אנחנו רואים יותר מוצרים שעשויים מחומרים ממוחזרים, ויותר מוצרים שקיבלו חיים חדשים בזכות חידוש ושימוש חוזר", אומרת אדריכלית ניבה יחיאב, מנהלת תחום אדריכלים בטמבור. "בשום מקום מגמה זו אינה בולטת כמו ברהיטי עץ. אמנם רהיטים עתיקים במיוחד נהוג לשלוח לרסטורציה, אבל רהיטי עץ מהמאה העשרים – כמו כיסא הנדנדה של סבא או שולחן המטבח של סבתא – חווים רנסנס של צביעה מחדש בצבע אטום, ששומר על הטקסטורה המקורית של העץ ומאריך את חיי הרהיט.

הצבע האטום אוטם שריטות וחריצים שהופיעו לאורך השנים ברהיטי עץ הצבועים בלכה, וכך, בשיטת 'עשה זאת בעצמך', וללא צורך בידע מקדים, כל אחד יכול להציל את הכיסא או השידה היקרים לליבו".

צילום שידת תכלת: שי אדם

מגמה זו, אומרת יחיאב, רלוונטית במיוחד לאדריכלים ולמעצבים שעורכים שיפוצים כלליים. החלפת רהיטי עץ גדולים, כמו ארונות קיר, דלתות, חלונות, קירות ומטבחים שלמים, היא עסק יקר, בזבזני ומזהם – ולעיתים קרובות התוצאה פחות מקורית מאשר המקור, פחות מעניינת ופחות מגוונת מאשר השימוש מחדש בהיצע הקיים.

"בעשור האחרון, הפיתוחים הטכנולוגיים בתחום הצבע מציעים לנו חומרים קלים לשימוש – חזקים, רחיצים ונוחים לכל יד וכיס", מסבירה יחיאב. "הטרנד החל מצורך עז להוריד מהמסה הכבדה של גווני העץ הכהים שמילאו את בתינו, להכניס אור ולהקליל את החללים. את הלבנים הישנים החליפו אפורים וגרייז'ים ובמקביל פרצו הטורקיז והתכלת על גווניהם. כיום צבעים נועזים יותר ויותר ממלאים חללים: צהובים עזים, ירוקים וורודים וכמובן שלל גוונים וטקסטורות, טכניקות מריחה, יישון וחידוש. הצביעה הידנית יכולה להשתלב בחללים מודרניים לצד רטרו ופרובאנס, מונוכרומאטיים או בעלי צבעוניות עזה".

חידוש מטבח במראה עליסה בארץ הפלאות. עיצוב: ענת סגל | צילום אלי גרוס

מבין צבעים אלה, המוצר המועדף על אדריכלים ומעצבים הוא פוליאור – סדרת צבעים על בסיס מים המיועדים לעץ. הפוליאור מצטיין באלסטיות ובגישור על סדקים, מה שמאפשר "להציל" רהיטי עץ שחוקים. יחד עם זאת, הוא בעל מראה אחיד וחלק שמאפשר לשמר את הטקסטורה המקורית של הרהיט. הוא רחיץ, הוא עמיד וניתן לגוון אותו בכל 1,650 הגוונים במניפת "לגעת בצבע" של טמבור. הפוליאור מגיע בשלוש דרגות ברק: משי, מט ומבריק.

"זה חופש גדול לאדריכל ולמעצב – וערך מוסף ללקוח, שיכול לחדש ולהתחדש מבלי לוותר על הזכרונות, מבלי לפגוע בסביבה ומבלי לפגוע בכיס", אומרת יחיאב. "טווח המשחק הוא כמעט אינסופי: מצביעה אחידה של כל רהיטי העץ בכל החללים במספר גוונים קרובים ועד לצבעוניות מתפוצצת ומדליקה, שמשתמשת בטקסטורה הישנה כבסיס לאמירה חדשה ונועזת".

משפצים חלל ישן? חפשו בו אוצרות ישנים! הזמינו דוגמאות צבע של פוליאור – חינם אין כסף, לבית או למשרד – ותראו מה צבע יכול לעשות.


ההזמנה נקלטה בהצלחה!

לוגו של חברת טמבור - קישור לעמוד הבית

כניסה למערכת

אין לך עדיין חשבון?
לחצ/י כאן כדי להירשם