fbpx

חדר הרחצה: המטה למאבק בעובש

בין אם אתם משפצים את חדר הרחצה או בונים אותו מאפס, בטח חשוב לכם להשקיע בעיצוב אחד החללים החשובים ביותר בבית: לבחור את האריחים בקפידה, לתת את הדעת על צבע הקירות ולחפש ברז תואם. אבל גם אם חדר הרחצה יצא מהתכנון אל הפועל בדרך מושלמת, העיצוב שלכם לא יחזיק מעמד שנים רבות בלא איטום הולם.


איך בוחרים אריחים?

מאחר שהאריחים בחדר הרחצה באים במגע מתמיד עם מים, עליהם לספוג עד 5% מים לכל היותר. בפועל, כושר הספיגה מגיע הרבה פעמים ל-12%. ככל שהאריח סופג יותר מים, כך הוא ילך ויתעוות עם הזמן עד כדי שבירה, ויפריש חומרים היוצרים כתמים. לכן הכלל החשוב ביותר לבחירת אריחים הוא לבחור באריח בעל כושר ספיגה נמוך ככל האפשר.

"מבחר האריחים הרב הקיים בשוק מאפשר לעצב את חדרי הרחצה בשלל אפשרויות חיפוי", מסביר עודד גרינבלום, מנהל השיווק של טמבור בנייה. "אבל חלק מאריחי החיפוי הללו הם באיכות ירודה ובעלי כושר ספיגה גבוה של למעלה מ-10%, מה שגורם להם להתעוות, להישבר ולהפריש פיגמנטים המכתימים את הרובה. במקרה של אריחים סופגים מומלץ להשתמש בדבקים גמישים שיורידו את הלחץ מהאריח, ולהקפיד להדביק בהדבקה דקה ככל שניתן. אחד הדבקים המתאימים ביותר ליישום כזה הוא SERAMIC D2T, דבק אקרילי מישחתי וגמיש המתאים להדבקות דקות. אגב, זה הדבק האקרילי היחיד בשוק הישראלי שנושא תו תקן ישראלי לאחר שנמצא כמתאים ביותר לשימוש בסביבה לחה. הדבק הזה מתאים לסוגים רבים של תשתיות, כגון בטון, בלוק, טיח, לוח גבס, טיח גבס ובלוק גבס".

איך בוחרים לוחות גבס?

משה יעקבי, אדריכל טמבור גבס, מספר שבשנים האחרונות מתחזקת המגמה של התקנת מחיצות גבס בחדר הרחצה. "כדי להימנע מהיווצרות עובש ופטריות, יש להשתמש בלוחות גבס ירוקים שעמידים ללחות ומים. לוחות אלו מצופים חומר דמוי ווקס, שגורם למים להחליק כלפי מטה במקום להיספג בלוח וליצור עובש ופטריות. על הלוח צריך להופיע הסימון MR. כמו האריחים, כך גם לוחות הגבס הירוק צריכים לספוג עד 5%. כושר הספיגה של לוחות הגבס שמספקת טמבור עומד על כ-3% בלבד. בחדרים רטובים במיוחד, נגיד בחדרים שמותקן בהם ג'קוזי, אני ממליץ להתקין לוחות גבס מסוג סופרבורד. הסופרבורד מצופה בסיבי זכוכית המונעים מהפטריות לצמוח מלכתחילה".

איך בוחרים צבע לקיר?

אבל לא רק לוחות הגבס צריכים להתמודד עם הרטיבות והשלכותיה, אלא גם הקיר החשוף. אז במקום לדבר אל הקיר אחרי שהוא כבר מצמיח עובש ופטריות, ניבה יחיאב, מנהלת העיצוב של טמבור, ממליצה להשתמש בצבעים ייעודיים המונעים היווצרות עובש ופטריות. "בצביעה חלקה כדאי להשתמש בסופרקריל אקרינול, שמיועד לחללים רטובים. כאשר רוצים ליצור מראה מעוצב, אני ממליצה על צביעה דקורטיבית באמצעות שליכט אקרילי או מינרלי בהתאם למראה הרצוי. כדי ליישם בהצלחה צביעה דקורטיבית בחדר הרטוב, חשוב להימנע מיישום שלה באזור ההתזה. הכוונה היא לאזורים הסובלים מהתזה ישירה של מים, כמו למשל אזור האמבטיה, המקלחת או הכיור – ולכן עלולים להצטבר בהם ריכוזים גבוהים של רטיבות ועובש. בנוסף, יש לוודא שהחדר מאוורר בעת היישום ואחריו, כדי לאפשר ייבוש אופטימלי של הצבע".


ההזמנה נקלטה בהצלחה!

לוגו של חברת טמבור - קישור לעמוד הבית

כניסה למערכת

אין לך עדיין חשבון?
לחצ/י כאן כדי להירשם