fbpx

כך תטפלו בעובש בחדר אמבטיה ובחלל הבית

עובש הוא לא רק מפגע אסתטי, אלא גם מפגע בריאותי. למה חשוב לטפל בעובש ואיך נפטרים ממנו?


אחד המפגעים הביתיים הידועים לשמצה הוא העובש. עובש מופיע לרוב בסביבה לחה, כמו אמבטיה או מטבח, אבל לא בהכרח. עובש יכול להופיע בכל מקום ובכל זמן. לצערנו, עובש הוא לא רק מפגע אסתטי שאפשר פשוט לעצום עיניים מולו, ובכך להתעלם מקיומו, שכן הימצאות של עובש עלולה גם לגרום לבעיות בריאותיות. מודאגים? קבלו 4 דברים שחשוב לדעת על עובש ואופן הטיפול בו.

1. מה זה בעצם עובש?

קל מאוד לזהות עובש לפי המראה שלו. לעיתים הוא יופיע ככתם שחור-ירקרק על הקיר ולעיתים כנקודות קטנות וצמודות, שמתפשטות על איזורים שלמים בקיר. לא באמת משנה איך נראה העובש על הקיר שלכם – אם זיהיתם עובש, יש לכם בעיה שדורשת טיפול.
עובש הוא פטריה שמשגשגת באיזורים לחים שאינם מאווררים היטב (כמו חדר האמבטיה או המטבח). בנוסף ללחות, גם חומרים אורגניים, כמו סיבית, עץ או כותנה, שנמצאים בסביבת הפטריה, מסייעים לה לגדול ולהתפתח. העובש עמיד לטווח רחב של טמפרטורות, כך שלא קל להיפטר ממנו. ברגע שעובש מופיע על הקיר שלכם, קחו בחשבון שאתם תקועים איתו עד שתדאגו לטיפול מקיף. חשוב לדעת שעובש מופיע לא רק בבתים ישנים, והוא עלול להתפתח גם בבתים חדשים.

2. נזקי העובש

עובש הוא יותר ממפגע אסתטי. ישנם סוגי עובש שעלולים לגרום למחלות ולנזקי עור, והזנחה של עובש לאורך זמן עלולה לגרום לבעיות כמו כאבי גרון, חירחורים, עייפות ועוד. תינוקות וקשישים רגישים במיוחד לעובש, מכיוון שהם רגישים יותר למחלות, בעיקר בדרכי הנשימה. אם הקיר נפגע מהצפת ביוב או נזילה מדוד שמש, קיים סיכון גבוה יותר שהעובש יגרום למחלות.

3. איך נפטרים מעובש?

כדי להיפטר מבעיית העובש באופן סופי, יש צורך בטיפול מעמיק ויסודי. קודם כל, בידקו אם העובש נגרם כתוצאה מצינור שהתפוצץ, נזילה מהשכנים או קיר יסוד ישן במיוחד, שהדביק את כל המבנה בעובש (אל תשכחו שלפטריות יש יכולת התפשטות מהירה במיוחד). במקרה כזה, יש לטפל קודם בבעיה עצמה ורק אז בעובש. אם אין מקור חיצוני שגרם להופעת העובש, אתם יכולים לטפל ישירות בקיר.

  • שייפו את הקיר עם נייר זכוכית עדין.
  • מירחו על גבי הקיר תמיסת פונגיצ'ק – תכשיר ייעודי לחיסול פטריות ועובש. השתמשו בתמיסה מעורבבת עם מעט מים, לפי ההוראות, וחכו עד לייבוש מלא של התמיסה על הקיר.
  • לאחר הייבוש, ציבעו מחדש עם צבעים לאמבטיה, שמטרתם למנוע הישנות של העובש. צבעים מסוג זה, מגנים על הקירות ומאפשרים להם לנשום. אם תצבעו את הקיר בצבע לקירות פנים רגיל, תכסו אמנם את נזקי העובש, אבל אם שוב יחשף הקיר לתנאי לחות ורטיבות לאורך זמן, קיים סיכוי שהפטריה תחזור ואף תחדור עמוק יותר אל תוך הקירות ותגרום יותר נזק.

4. מדוע כדאי לבחור בצבע לאמבטיה מסוג אקרינול סופרקריל?

אקרינול סופרקריל הוא צבע מיוחד, שמטרתו למנוע צמיחה והתרבות של עובש על גבי הקירות. הצבע מיועד במיוחד לחללים לחים ורטובים, בהם הלחות והרטיבות נשארת בחדר לאורך שעות, והקירות נמצאים במגע כמעט תמידי עם מים. בחדר כזה, צבע קיר רגיל יתבלה ויספוג את המים, עד שיתקלף. לעומת זאת, הצבעים למניעת עובש, כמו סדרת סופרקריל אקרינול, מכילים חומרים שמסייעים לצבע לדחות לחות ומים. כך הקירות מתייבשים מהר יותר ולא סופגים את שאריות הלחות בחדר, והתפתחות העובש על הקירות נמנעת.

לא בטוחים שהבנתם איך לטפל בעובש על הקיר? זקוקים ליד מכוונת? כתבו לנו צרפו תמונות ונחזור אליכם עם תשובת המומחים.

רוצים להבין באיזה סוג צבע כדאי להשתמש בחללים השונים בבית? המדריך המלא לסוגי הצבע יעשה לכם סדר בעניינים.


כניסה למערכת


התחברות בעזרת שם משתמש וסיסמה

ההזמנה נקלטה בהצלחה!

כניסה למערכת