fbpx

עיר ב-15 דקות – עולם של אפשרויות במרחק 15 דקות

דמיינו עולם שבו מקום העבודה, הבנק והסופר ממש לידכם, במרחק של 15 דקות הליכה בלבד. סביבת המגורים שלכם ירוקה שהאוויר בה נקי יותר והחיים שלווים ובטוחים יותר. עדיין בתוך החלום? מוזמנים להקיץ ולהכיר את עיר 15 דקות – קונספט חדשני המציע אזור שכונתי בו החיים מתנהלים בקרבת הבית, ללא צורך במכונית.


בעולם המודרני מתקיים ויכוח קבוע בין האורבניות וההתמכרות שלנו לקדמה, צריכה ואנרגיה לבין הצורך לשמור על הסביבה ולשמור על משאבי הטבע. הוויכוח הזה רק מתעצם לנוכח מודעות אקולוגית בינלאומית וישראלית שהולכת ומתעצמת. במשך לא מעט זמן, ערים ברחבי העולם יוזמות מהלכים ירוקים ופועלות על מנת להפחית זיהום אוויר ולשפר את איכות החיים בהן. אחד האמצעים המרכזיים לכך הוא צמצום השימוש ברכבים במרחב העירוני ועידוד חלופות בריאות ונטולות זיהום, כדוגמת אופניים, וכמובן הליכה ברגל. כיצד מפחיתים את השימוש ברכבים ומנגישים שירותים חשובים לתושבים? הכירו את העיר החדשנית, או בשמה, עיר ב-15 דקות. צוות המומחים שלנו בטמבור מסביר:

עיר 15 הדקות – עולם של אפשרויות במרחק הליכה


עיר ב-15 דקות שמה בליבה את מרכז החיים של הדיירים. היא מאפשרת לתושביה לקבל את השירותים שהם צריכים במקום מרכזי אחד ונגיש. כלומר, מרכזים קהילתיים, מוסדות חינוך, בנייני משרדים ומקומות עבודה, מרכזים מסחריים ופונקציות חברתיות חשובות, בלי לצאת מגבולות השכונה ובמרחק של עד 15 דקות הליכה.
בערים ותיקות המעבר לעיר 15 דקות קורה לאיטו ובאופן טבעי. הסיבה היא שאותן ערים קמו לפני מהפכת הרכב ולכן בתכנון המקורי שלהן לא הוקצו שטחים לצרכי תחבורה, דוגמת כבישים ראשיים רבים, חניונים ציבוריים ומקומות חנייה לאורך הרחובות. בערים חדשות, שתוכנו מתוך חשיבה על תנועת רכבים, נמצא האתגר המשמעותי.

אצלנו בישראל – תל אביב מציגה אורבניות ירוקה


אחת הדוגמאות הטובות לעיר ב-15 דקות נמצאת כאן אצלנו, ממש מתחת לאף. תל אביב, אחת הערים האורבניות, הפעילות והתוססות בארץ, מדגימה את הדיסוננס שבין העירוני לבין האקולוגי. מצד אחד, בתל אביב קיימת מודעות גבוהה לקיום חיים ירוקים. מצד שני, מדובר בעיר סואנת, צפופה ומתועשת. כיצד מתמודדים עם הניגודים הללו? עיריית תל-אביב-יפו בחרה לקדם כמה עקרונות חשובים בכדי לשפר את איכות החיים של תושביה ולשמור על הסביבה. בין היתר, היא מעודדת תהליכי בנייה ירוקה העושים שימוש בחומרי בנייה ידידותיים לסביבה. בנוסף, התכנון העירוני משלב שטחי מסחר עם מגורים תוך נוחות ונגישות מרבית. הצפיפות, כשהיא מתוכננת נכון, מביאה איתה גם הרבה פתרונות ויתרונות שטובים לסביבה ולתושבים.

שכונה 360°


כדי לעודד תכנון ובינוי של שכונות איכותיות יותר, פיתחו המועצה הישראלית לבנייה ירוקה ובמשרד הבינוי והשיכון את הקונספט "שכונה 360°". מדובר בכלי מדידה שמטרתו לקדם את התכנון, הפיתוח והבינוי של שכונות איכותיות, בריאות ומשגשגות לאורך זמן. שכונה 360° מתייחס לאספקטים של תשתית ובינוי, מרחב טבעי וציבורי ושימוש יעיל במשאבים. מדובר בכלי פרקטי המספק תמונה רחבה ומלאה של מכלול אלמנטים בתכנון וביישום של מרכזים עירוניים ירוקים.

חדשנות וקדמה ירוקה בתכנון עירוני

הקורונה לימדה אותנו עד כמה הסביבה הקרובה והמרחב הירוק והפתוח חשובים לנו. היא גם הדגישה את הצורך בקהילתיות חזקה ובצורך במפגשים פיזיים באוויר הפתוח. ערי 15 דקות הם קו ממשיך לאותו צורך וצעד שמסמל את השינוי התפיסתי. בכך, ערי 15 הדקות מציעות למעשה מבנה עירוני חדש לחלוטין, שונה מזה שהכרנו בעבר. מבנה שמשנה את החזות העירונית ומקיים בה שילוב חכם של פונקציות חברתיות באופן שיאפשר נוחות ונגישות מקסימליות. אמנם אנחנו בטמבור לא נוכל לתכנן ערים כאלה בכוחות עצמנו, אבל תרומתנו באה לידי ביטוי בהנגשת הטמבוריות השכונתיות ברחבי הארץ 

עד שהקונספט הזה יגיע לשאר הערים בישאל, אנחנו עושים בשנים האחרונות צעדים משמעותיים לטובת עתיד ירוק ובריא יותר: מתייעלים אנרגטית ופועלים לצמצום פליטות פחמן במפעלים שלנו, מייצרים מוצרים ידידותיים לסביבה על מנת לקדם בניה ירוקה בישראל ועוברים לאריזות המכילות פלסטיק ממוחזר.

עם המבט לעתיד טוב יותר עבורנו ועבור הדורות הבאים, אנחנו מזמינים אתכם להכיר מקרוב את מוצרי הבנייה הירוקה שלנו ולהצטרף אלינו ליצירת שינוי וסביבה טובה יותר.

מפעל אבקות טמבור באשקלון - נבנה מתוך חשיבה ותכנון אקולוגי

ההזמנה נקלטה בהצלחה!

כניסה למערכת