fbpx

פלא שנקרא גלגל הצבעים

גם אם אתם לא אמנים או מעצבים, רוב הסיכויים שאתם מוצאים את עצמכם לא מעט פעמים בסיטואציה בה אתם צריכים לבחור צבעים או לשלב גוונים שונים. סתם לדוגמה, בבוקר כשאתם מתלבשים, או כשאתם בוחרים צבעים לבית החדש, צבע משחק תפקיד מרכזי בחיים שלנו. גם אם בצורה לא מודעת, צבעים משפיעים על התחושות הפיזיות והנפשיות שלנו. הם יכולים לעורר ולהמריץ אותנו, אבל גם להרגיע ולהשרות נינוחות. הם מושכים ומפתים אבל גם מזהירים ומאיימים. התיאוריות שמרכיבות את העולם המרתק והעשיר של הצבע יכולות למלא אינספור ספרים ומאמרים.


בכתבה שלפניכם נסביר על קצה המברשת את העקרונות הבסיסיים של עולם הצבע והתאמת גוונים כדי שבפעם הבאה שתעמדו מול מניפת הגוונים שלנו, או מול ארון הבגדים שלכם, לא תתבלבלו. כעת, לפני שנצלול לאומנות שילוב הגוונים, מעט היסטוריה.

shutterstock_717786094-1-1.jpg

איך שגלגל מסתובב

השנה היא 1666 והמקום הוא אחוזת משפחת ניוטון, כ-100 קילומטרים מקיימברידג', אנגליה. בתוך חדרו יושב לו אייזיק ניוטון, ההוא מהגרביטציה, מסוגר, כי בחוץ משתוללת המגפה הגדולה של לונדון. אחרי שסיים לסדר את מדף התבלינים שלו, ישב ניוטון בבידוד הביתי שלו וחשב מה עוד הוא יכול לעשות כדי להעביר את הזמן. כן, יש כאלה שמעבירים בידוד בהמצאות שישנו את פני ההיסטוריה ויש כאלה שמתלהבים שצבעו שידה 🙂

אז הוא לקח פנס, הדליק אותו מול מנסרה וצפה באלומת האור הלבנה מתפצלת לקשת של צבעים. כדי להמחיש בצורה ברורה את מסקנות הניסוי, הוא סידר את שבעת הצבעים שהוא ראה במעגל שהיום אנחנו מכירים כ"גלגל הצבעים".

גלגל הצבעים מתחלק ל-3 רמות:

צבעי יסוד -  "האבות המייסדים": צהוב, אדום וכחול. מצבעי היסוד אפשר ליצור כל סוג של גוון. הפטנט הזה, אגב, עובד רק בכיוון אחד - אין בין הצבעים האלה שום מכנה משותף ואי אפשר ליצור צבע יסוד מערבוב של צבעים אחרים.

צבעים משניים (שניוניים) - צבעים שמורכבים מערבוב בין שני צבעי יסוד. בקטגוריה הזו נכללים כתום (צהוב ואדום), ירוק (כחול וצהוב) וסגול (כחול ואדום).

צבעים שלישוניים - ערבוב בין צבע יסוד לצבע משני שנמצא בצמוד אליו על הגלגל. מהערבוב הזה נוצרים 6 צבעים נוספים: אדום-כתום, צהוב-כתום, צהוב-ירוק, כחול-ירוק, כחול-סגול ואדום-סגול.

גוונים חמים / גוונים קרים

אם תעבירו קו דמיוני דרך המרכז של כל גלגל צבעים תחלקו אותו ל-2 משפחות: גוונים חמים מול גוונים קרים. 

הגוונים החמים, כמו שבטח ניחשתם, מעלים אסוציאציות לאקלים חם, לזריחת השמש ואור יום. למשפחה הזאת שייכים הצהוב, האדום, הכתום והחום. הם מעודדים אקטיביות, ממריצים ויוצרים אווירה חמימה וביתית. הצבעים החמים בולטים ויש להם אפקט "מקרב", לכן נהוג להשתמש בהם כשרוצים להפוך חלל גדול לחמים ואינטימי יותר. 

לגוונים הקרים, כחול ירוק וסגול, יש אפקט של התרחקות או התכנסות פנימה, מה שהופך אותם לבחירה מצוינת כשרוצים "להגדיל" חדר קטן ולהפוך אותו למרווח יותר. הם מקושרים אצלנו במוח למזג אוויר חורפי, שעות דמדומים ולתחושת אפלוליות ונחשבים למרגיעים ושלווים. 

החלוקה לגוונים חמים או קרים היא סכמטית ויחסית. הגוון של האדום איתו אתם צובעים את הסלון יכול להיות גם חם וגם קר, תלוי באיזה צד של צבע היסוד על פני גלגל הצבעים הוא נמצא. לדוגמה, גווני אדום עם נטייה לכתום נחשבים חמים יותר, בעוד גווני אדום עם נטייה לסגול נחשבים קרירים יותר. 

הרמוניה של צבעים: בחירת גוונים נכונה 

אחרי שהבנתם את החלוקה המקובלת של גלגל הצבעים, זה הזמן להבין איך להפוך את ההבנה התיאורטית ליתרון מעשי שיעזור לכם כשאתם מעצבים חלל וצריכים לבחור מערך גוונים (Color Scheme):

גוונים משלימים (Complementary) - הפכים נמשכים 

הגוונים המשלימים נמצאים זה מול זה על גלגל הצבעים והניגודיות ביניהם (קונטרסט) היא מקסימלית. כשהם נמצאים אחד ליד השני הם מדגישים זה את זה בצורה החזקה ביותר. אחד מבני הזוג הוא תמיד צבע יסוד והשני הוא גוון משני המורכב משני צבעי היסוד הנותרים, לדוגמה: אדום וירוק (הירוק מורכב מכחול וצהוב), צהוב וסגול (אדום וכחול) וכו'.

כשצובעים חלל בגוונים משלימים במינון שווה, התוצאה שמתקבלת היא סופת צבע דרמטית ומעניינת במיוחד.  

  • Odessa 0129T
  • Monsoon Lagoon 1008A
  • Lapis Blue 1113A

מונוכרום (Monochromatic) - הכל נשאר במשפחה

גוון בודד בדרגות שונות של בהירות ורוויה (עוצמת הגוון). ניגודי הבהירות והרוויה במערך המונוכרומטי הם אלה שיוצרים בו את העניין. מערך צבעים מונוכרומטי מעניק לחלל סגנון מינימליסטי והרמוני. זאת בחירה מצוינת אם יש לכם ריהוט מיוחד וצבעוני שאתם רוצים לשים עליו את הפוקוס. 

  • Zenith Teal 0858T
  • Dried Mint 0982T

גוונים אנלוגיים (Analogous) - נאים השכנים 

2-3 גוונים שממוקמים אחד ליד השני על הגלגל. גוונים אנלוגיים הם תופעה נפוצה בטבע, למשל גווני השמיים בזמן שקיעה או זריחה או הגוונים האופיינים לעונת השלכת.בעיצוב, כשמשלבים גוונים אנלוגיים הם יוצרים שקט בחלל ויש להם אפקט מרגיע ומנחם. 

אלה הם 3 מערכי הגוונים הפופולריים ביותר וקיימים כמובן מערכים נוספים. בעזרת גלגל הצבעים והבנה בסיסית של היחסים בין הגוונים שעליו, תוכלו ליצור שילובי צבע מיוחדים שיספרו את הסיפור של כל חלל בצורה מעניינת ומיוחדת. 

אם הגעתם עד כאן והבנתם שאתם חייבים עזרה מקצועית בבחירת הגוון לעיצוב הבית שלכם, אתם מוזמנים להשאיר פרטים כאן לקביעת פגישת ייעוץ צבע עד הבית


ההזמנה נקלטה בהצלחה!

לוגו של חברת טמבור - קישור לעמוד הבית

כניסה למערכת

אין לך עדיין חשבון?
לחצ/י כאן כדי להירשם